Stát prověřuje, jak tenisový svaz naložil s dotací 65 milionů. Platil i Kaderkově dceři a lidem z vedení

Byla to jedna z největších sportovních akcí v Česku v roce 2021, teď ji prověřují kontroloři Národní sportovní agentury. „Prověřujeme, jestli Český tenisový svaz využil dotaci 65 milionů korun na pořádání akce Billie Jean King Cup v souladu s dotačními pravidly. Součástí kontroly je vždy i prověření, koho žadatel za poskytnutou dotaci najímal na dodání zboží nebo služeb,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí agentury Jakub Večerka. Více už se dočtete na webu iRozhlas.cz.

Fotbalová asociace potrestala vedoucího hradní kanceláře Mynáře za narušování regulérnosti soutěže

Etická komise Fotbalové asociace ČR potrestala vedoucího kanceláře Hradu Vratislava Mynáře dvouletým zákazem činnosti a pokutou 50 tisíc korun za narušení regulérnosti české nejvyšší soutěže. Mynář se provinil ve třech případech, pokaždé při utkání Slovácka. Etická komise o tom informovala na oficiálním webu fotbalové asociace. Pokračovat ve čtení můžete na zpravodajském serveru iRozhlas.cz.

Národní sportovní agentura má nového předsedu, Neussera nahradil šéf veslařů Šebek

Vláda ve středu jmenovala předsedou Národní sportovní agentury (NSA) šéfa Českého veslařského svazu Ondřeje Šebka. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Šebek nahradí Filipa Neussera, jehož konec v čele agentury ve středu vláda formálně vzala na vědomí. Více se dozvíte na webu iRozhlas.cz.

Neusser skončí na pozici předsedy Národní sportovní agentury, oznámil premiér Fiala

Filip Neusser 30. listopadu skončí jako předseda Národní sportovní agentury (NSA). Dohodl se na tom s premiérem Petrem Fialou, který to oznámil na dnešní tiskové konferenci. Zatím není jasné, kdo nahradí Neussera v čele úřadu, který rozděluje státní dotace na sport. V médiích se hovoří o současném šéfovi Českého veslařského svazu Ondřeji Šebkovi, ale Fiala to odmítl komentovat. Více už se dočtete na zpravodajském webu iRozhlas.cz.

Prostějov platí sportovním klubům miliony za propagaci. I za město v názvu

Celkem 14 milionů korun pošle letos prostějovská radnice místním sportovním klubům přes smlouvy o propagaci. Jde o dlouholetou praxi, kterou se město snaží víc dotovat sport, aniž by porušilo pravidla veřejné podpory. Podle právníků by ale mohlo jít o obcházení regulací Evropské unie. Více už se dočtete na zpravodajském serveru iDNES.cz.

Odvolací soud zrušil odsuzující rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou

Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi, ve kterém čelí obžalobě mimo jiné bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová. Na Twitteru to dnes uvedlo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Případem se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Loni v listopadu soud Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety. Oba vinu v minulosti odmítli. Více se dozvíte ve zprávě ČTK.

Peníze pro děti získali Černošek a další vlivní muži tenisu. Podle jakých pravidel, svaz tají

Na začátku srpna se konalo v Prostějově tenisové mistrovství světa juniorů. Semifinálové klání českých hráček se Slovenkami na tribuně společně sledovali i dva vlivní muži českého tenisu – majitel TK Agrofert Prostějov Miroslav Černošek a prezident Českého tenisového svazu (ČTS) Ivo Kaderka.

Když v minulosti Kaderkův svaz rozděloval takzvané loterijní peníze, na největší sumu si přišel právě Černoškův prostějovský klub. V letech 2014 až 2017 inkasoval přes osm milionů korun. Další čtyři miliony získal tenisový klub Sparta Praha, který tehdy Černošek rovněž ovládal. Jiné oddíly přitom dostávaly jen pár desítek tisíc, některé dokonce vůbec nic. Více už se dočtete na zpravodajském serveru iRozhlas.cz.

Bývalý ministr Březina byl obžalován kvůli dotacím. S ním dalších osm lidí

Devět politiků a úředníků z pražského magistrátu včetně někdejšího ministra Zemanovy vlády jde před soud. Podle podané obžaloby nezákonně ovlivňovali rozdělování dotací do sportu. Po více než dvou a půl letech uzavřel státní zástupce případ, v němž se vyšetřovalo rozdělování sportovních dotací na pražském magistrátu. Nakonec v této kauze podal před několika dny k Městskému soudu v Praze obžalobu na devět bývalých nebo současných politiků a úředníků. Více už se dočtete na webu Seznam Zprávy.

Kauza ovlivňování zápasů: policie navrhla obžalovat 21 lidí včetně Berbra

Policie navrhla obžalovat 21 lidí a jednu právnickou osobu v kauze ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Jednomu z hlavních podezřelých hrozí až 12 let vězení. Sdělil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V případu, který se týká také vyvádění peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu, čelí obvinění i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr, informuje ČT Sport.

Platiniho s Blatterem čeká ve Švýcarsku soud. Za podvody jim hrozí až pět let vězení

Ve Švýcarsku začne ve středu soud s bývalým předsedou Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppem Blatterem a někdejším šéfem Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Michelem Platinim. Oba jsou obžalovaní z podvodu a dalších trestných činů, podle agentury Reuters jim hrozí až pětileté vězení. Více se dočtete na webu iRozhlas.cz.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi