Kauza ovlivňování zápasů: policie navrhla obžalovat 21 lidí včetně Berbra

Policie navrhla obžalovat 21 lidí a jednu právnickou osobu v kauze ovlivňování výsledků fotbalových utkání. Jednomu z hlavních podezřelých hrozí až 12 let vězení. Sdělil to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V případu, který se týká také vyvádění peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu, čelí obvinění i bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr, informuje ČT Sport.

Platiniho s Blatterem čeká ve Švýcarsku soud. Za podvody jim hrozí až pět let vězení

Ve Švýcarsku začne ve středu soud s bývalým předsedou Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Seppem Blatterem a někdejším šéfem Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Michelem Platinim. Oba jsou obžalovaní z podvodu a dalších trestných činů, podle agentury Reuters jim hrozí až pětileté vězení. Více se dočtete na webu iRozhlas.cz.

Policie chce opět poslat před soud exministra Březinu a dalších osm lidí

Jde o případ rozdělování dotací do pražského sportu. Zda bude celkem devět bývalých či současných úředníků a zastupitelů obžalováno, rozhodne žalobce. Po devíti měsících detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu znovu uzavřeli vyšetřování případu, který se dotýká rozdělování dotací do sportu. Stejně jako loni v létě i tentokrát policejní vyšetřovatel navrhl státnímu zástupci, aby podal obžalobu na devět lidí, mezi nimi také na někdejšího ministra Zemanovy vlády Karla Březinu. Více už se dočtete na webu Seznam Zprávy.

‚Není tam někde nějaká dvacka?‘ Odposlechy zachytily, jak Pelta lobboval za Nejedlého

Jedním z těch, kterým chtěl Pelta vyhovět, byl podle justičního dokumentu i prezidentův poradce Martin Nejedlý. Bylo 27. 1. 2017, když se Pelta svěřoval Kratochvílové, že dotaci z ministerstva školství musí dostat sportovní spolek Bílovec, že na tom má zájem sám prezidentův poradce. Více už se dočtete na iRozhlas.cz.

Soud uznal v kauze sportovních dotací vinnými Peltu i Kratochvílovou

Soud v kauze zmanipulování sportovních dotací uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí také dvoumilionový peněžitý trest. Naopak další obžalované – předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu osvobodil. Více už se dočtete na webu ČTK.

Sportovní agentura nově začala kontrolovat dotaci Mynářova spolku Chřibák na základě podnětu od Transparency

Národní sportovní agentura zahájila nové šetření dotace občanského sdružení Chřibák. V něm působí hradní kancléř Vratislav Mynář jako hospodář. Probíhající kontrolu pro server iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí sportovní agentury Jakub Večerka. Kontrolu nechal zatím bez reakce předseda Chřibáku Otakar Berka i hradní kancléř. Více už se dozvíte na webu iRozhlas.cz.

Sekretář fotbalové asociace si před odchodem vyjednal u bývalého vedení zlatý padák za milion

Bývalý generální sekretář fotbalového svazu Jan Pauly dostane od asociace odstupné ve výši devíti platů, tedy minimálně přes milion korun. Radiožurnálu to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z fotbalové asociace. Na začátku letošního roku totiž dnes už bývalé vedení asociace podepsalo s Paulym dodatek smlouvy, že v případě odchodu dostane zlatý padák. Pauly na postu skončil po dohodě s novým vedením na začátku srpna. Více už se dočtete na webu iRozhlas.cz.

Policie chce kvůli dotacím poslat k soudu exministra a dalších 8 lidí

Žalobci přišel od policie spis s návrhem, aby obžaloval devět lidí kvůli rozdělování dotací do sportu. Policie ukončila vyšetřování dalšího případu, který souvisí s rozdělováním dotací do sportu. Více už se dočtete na webu Seznam Zprávy.

Novým šéfem fotbalu je Petr Fousek, když porazil Poborského. Neuspěl ani Šmicer

Novým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) se stal Petr Fousek. Osmapadesátiletý dlouholetý funkcionář při volbách na valné hromadě v Nymburce ve druhém kole hlasování porazil bývalého úspěšného reprezentanta Karla Poborského a ve funkci nahradí končícího šéfa Martina Malíka. Fousek získal 106 hlasů, jeho protikandidát 91 hlasů. Do výkonného výboru se nedostal ani další reprezentant Vladimír Šmicer, který neuspěl s kandidaturou na místopředsedu. Více už se dočtete na Lidovky.cz.

Novým předsedou NSA je Neusser, do čela ČOV proti Kejvalovi kandidovat nebude

To byla rychlost! Nástupcem Milana Hniličky, který v pondělí z osobních důvodů rezignoval na post šéfa Národní sportovní agentury, se stal Filip Neusser. Současného kouče pozemních hokejistek a protikandidáta Jiřího Kejvala v plánovaných volbách vedení Českého olympijského výboru (ČOV) ještě týž den do funkce předsedy NSA schválila vláda. Více už se dozvíte na webu Sport.cz.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi