Na Janstově seznamu úředníků, kteří jeli na olympiádu, je jedenáct jmen

Publikováno: 25. 6. 2018

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta | zdroj: Michal Šula, MAFRA

Česká unie sportu obviněná policií ze zneužití sportovních dotací vrací úder. Její funkcionáři si vyžádali podle zákona 106 seznam politiků a úředníků z ministerstva školství, kteří se nechali za peníze Českého olympijského výboru pozvat na některou z olympiád. MF DNES se podařilo seznam získat.

V úterý se konala valná hromada unie v Nymburku a její předseda Miroslav Jansta měl v úmyslu tam veřejně seznam úředníků přečíst, ostatně to avizoval i v květnovém rozhovoru pro MF DNES. Nakonec si to ale rozmyslel na doporučení kolegů právníků a kvůli ochraně osobních údajů GDPR a nechtěl ho dát z ruky.

MF DNES se podařilo seznam získat od zdroje ze sportovního prostředí. Týká se tří olympiád mezi lety 2012 až 2016 a je na něm celkem 11 lidí, z nichž někteří jeli opakovaně. Na seznamu figurují samozřejmě tři ministři a náměstek pro sport, jejichž účast je logická, protože reprezentují stát. Jenže mezi „účastníky zájezdu“ jsou i řadoví referenti odboru sportu. Najde se tam i náměstkyně ministra pro legislativu a mezinárodní vztahy Dana Prudíková. Ta sport v kompetenci nemá. Je kamarádka exministryně Kateřiny Valachové, se kterou jela do Ria v roce 2016.

Proč je takový seznam důležitý? Unie je obviněna, že chtěla intervenovat na ministerstvu školství a chtěla získat dotace na úkor olympioniků, kterým přikleplo víc milionů. A Jansta teď ukazuje, že to dělali úředníci, kteří byli kvůli výletům olympijskému výboru zavázáni.

„Na odboru sportu pracuje dvanáct lidí a třeba se stalo, že čtyři z nich, tedy třetina, byli na olympiádě,“ upozorňuje Jansta.

Jansta je obviněn za to, že se snažil tlačit na náměstkyni ministra školství, aby jeho Unie sportu dostala na dotacích více peněz. Zjistil totiž, že má schváleno jen 48 milionů korun místo původně schválených šedesáti. Jansta argumentoval v zachycené SMS, že „je potřeba pokrátit olympijský výbor“, protože ten je mnohem menší než masová Česká unie sportu. A dostal podle něj neúměrně moc peněz.

 

Jednání se Slováky v Riu

MF DNES se včera snažila kontaktovat co nejvíce úředníků ze seznamu. Náměstkyně Dana Prudíková nejprve zvedla telefon, ale omluvila se, že má jednání. Pak už komunikovala jen přes SMS a nakonec zaslala vyjádření přes tiskový odbor.

„Paní náměstkyně pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů Dana Prudíková byla na letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru oficiální členkou delegace paní ministryně jako její doprovod. Hlavním bodem programu delegace byla účast na olympijských hrách dle protokolu Mezinárodního a Českého olympijského výboru. Nad rámec tohoto programu proběhlo jednání s ministrem sportu Brazílie a proběhlo také jednání se slovenskými kolegy ohledně jejich zkušeností se zákonem o sportu,“ stálo ve vyjádření.

Podobně se MF DNES snažila kontaktovat e-mailem i ředitele odboru sportu z éry Valachové Jana Schneidera. I ten ji doprovázel do Brazílie. Schneider odepsal, „že je ohledně svého působení na ministerstvu vázán mlčenlivostí“.

Na seznamu je i pozdější náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová, obviněná v kauze Pelta, která ovšem v době cesty na olympiádu pracovala jako ředitelka kanceláře ministryně.

S ministrem Marcelem Chládkem do Soči cestovala Aneta Lačevová, referentka kanceláře ministra (ta si pak stěžovala na ministrovo chování a kvůli této kauze Chládek i skončil). Lačevové reportér MF DNES napsal přes Twitter, ale nereagovala.

 

Dojmy z her využijí v koncepci

Mluvčí olympijského výboru Barbora Žehanová MF DNES poskytla směrnici výboru, podle níž má právo pozvat na olympiádu vyjmenované ústavní činitele, ale pak je v ní i obecná formulace, že lze pozvat „další osoby v rámci expertní skupiny vytvořené pro konkrétní hry“. Úředníci měli hrazený pobyt a vstupy na sportoviště. Cestovali tam ve vládním letadle, které by tam mířilo i bez nich, takže to náklad navíc nebyl. Obdrželi však darem oblečení a další dary s logem českého olympijského týmu.

„Na olympiádu jezdí úředníci bez jakéhokoli systému, a ti pak rozdělují peníze pro sport. Na Peltu se pořád útočí, že jel nějaký úředník na zájezd s Jabloncem, ale tohle je ještě horší. Ta pravidla měla stanovit ministryně. Olympijský výbor jen dostal pokyn, koho má vzít,“ míní Jansta.

Unie si kromě jmenného seznamu vyžádala i zprávy, které účastníci o své cestě na olympiádu sepsali. I ty má MF DNES k dispozici a najdou se v nich fráze typu „získané poznatky doporučujeme zohlednit při přípravě nové koncepce podpory sportu“.

Právnička protikorupční organizace Transparency International Apolena Ondráčková se pozastavuje nad tím, proč si Jansta seznam zajistil až nyní, když o cestách věděl jistě i v roce 2012.

„Pokud je to vše pravda, bude důležité požadovat vysvětlení nejen od ministerstva školství, ale i od olympijského výboru, z jakého titulu a za jaké finance bylo cestování úředníkům umožněno,“ míní Ondráčková.

Zdroj: iDNES.cz

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi