Aktuality

Proč bylo mistrovství v Kataru „cinklé“ a jak se přerozdělují dotace na sport v ČR?

Publikováno: 21.12.2022

Vydáváme poslední díl druhé podcastové série Stošestka naší protikorupční nevládní organizace Transparency International v tomto roce. A nemohli jsme se tentokrát nevěnovat fotbalu. Minulý týden v době natáčení dílu vrcholilo 22. mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Jak se ale stalo, že se konalo právě tam? A proč je pro sportovní prostředí „normální”, že se zakázky ovlivňují? Více ve dvanáctém díle Stošestky.

Více informací

Co čekat od Národní sportovní agentury po odchodu Filipa Neussera?

Publikováno: 16.11.2022

Ve středu 30. listopadu skončí na pozici předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser, a to po vzájemné dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jedním z důvodů je chystaná novela zákona týkající se právě NSA. Proč Neusser odchází? Kdo by měl být jeho nástupcem? Jaká je role dohledové agentury a jaký je její rozpočet? A co přinese zmíněna novelizace?

Více informací

9 lidí, včetně exministra Březiny, obžalováno za manipulace se sportovními dotacemi. TI je iniciátorem kauzy

Publikováno: 20.07.2022

Za nezákonné manipulace se sportovními dotacemi na Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) bylo obžalováno devět lidí. Informaci přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy. Kromě bývalého ministra Zemanovy vlády Karla Březiny (ČSSD) nebo expředsedy magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonína Lébla půjdou před soud také současní pražští zastupitelé Jan Wolf (KDU–ČSL), Miloš Růžička (STAN) či Stanislav Nekolný (ANO) nebo někdejší vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.

Více informací

Blog Davida Kotory: Protykané sportovní prostředí, kde bossové ne(znají) Míru

Publikováno: 16.12.2021

V listopadu letošního roku padly na Městském soudě v Praze první nepravomocné tresty a osvobozující rozsudky související s manipulací sportovních dotací. Šest let odnětí svobody, pětimilionový peněžitý trest a pět let zákazu činnosti ve statutárních orgánech korporací si odnesl Miroslav Pelta, někdejší šéf Fotbalové asociace České republiky (FAČR), autor mnoha nehynoucích výroků, mezi než namátkou patří: „Český profesionální fotbal je na vysoké sportovní úrovni z hlediska etiky i toho korupčního prostředí.“ – známý také pod přezdívkou „Velký čáp“.

Více informací

Pelta odsouzen k šesti letům vězení a peněžitému trestu 5 milionů korun

Publikováno: 26.11.2021

Městský soud v Praze dnes nepravomocně rozhodl o obviněných v kauze týkající se manipulace sportovních dotací. Miroslav Pelta, někdejší předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), byl shledán vinným a odsouzen k 6 letům vězení a k peněžitému trestu 5 milionů korun. Dále má na 5 let zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací.

Více informací

Stošestka: Pelta a Berbr nejsou jediní, kdo stojí za korupcí ve sportu

Publikováno: 24.06.2021

V nové epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), jsme otevřeli téma korupce ve sportu. Moderátorka Martina Foldynová v necelé hodině vyzpovídala právničku a expertku na oblast compliance Apolenu Ondráčkovou a Luďka Mádla, šéfreportéra Seznam Zprávy o tom, proč se v souvislosti s korupcí ve sportu mluví nejvíce o fotbale a nezapomněli probrat ani notoricky známé kauzy spojené s Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem. Poslechněte si celý díl na své oblíbené podcastové platformě.

Více informací

FAČR bude volit nové vedení. Představujeme oblasti, které nesmí být opomenuty, aby v Česku bylo transparentní fotbalové prostředí

Publikováno: 27.05.2021

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude 3. června 2021 hlasovat na valné hromadě o novém vedení. Jedná se o přelomové volby, které mohou nastartovat tolik potřebnou změnu v rámci fotbalového prostředí v Česku, jež je zatíženo celou řadou korupčních kauz souvisejících nejen s uplácením rozhodčích, ale především s netransparentním přerozdělováním sportovních dotací.

Více informací

TI vydává analýzu o privatizaci veřejného zájmu ve sportu

Publikováno: 10.02.2021

Jak funguje sport v regionech? Dochází k naplňování priorit a cílů uvedených v Koncepci podpory sportu 2016-2025 v regionech, tedy na úrovni krajů a obcí? Tyto a další otázky bylo cílem zodpovědět v naší společné publikaci, kterou v rámci projektu City Capture 2.0 vydává Transparency International (TI) ve spolupráci s Fórem 50 %. V analýze jsme se soustředili na plány podpory sportu a dotační programy všech krajů a 22 vybraných měst.

Více informací

Český fotbal má obrovskou příležitost, která se dalších deset let nemusí opakovat. Jak ji využít a co by mělo následovat?

Publikováno: 02.12.2020

V polovině října zatkla Policie ČR místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který de facto ovládal největší tuzemský sport – fotbal. V čele FAČRu se ale zatýkalo i v minulosti: před třemi lety „padl“ jeho šéf Miroslav Pelta. Nejen Fotbalová asociace, ale i celý fotbal byl v minulosti protkán korupcí. Teď však dostává fotbal další příležitost to změnit. O tom, co se teď děje, a také co by mělo následovat, jsme debatovali s osobnostmi z prostředí českého fotbalu.

Více informací

Pelta odzbrojoval kouzlem vtipného primitiva, vinen je i stát, říká Ondráčka

Publikováno: 26.08.2020

„Hlavním obviněným v kauze Pelta a spol. by vlastně měl být neschopný stát, který dlouhodobě nedokázal vytvořit pravidla pro financování českého sportu,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Více informací

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi