Aktuality

9 lidí, včetně exministra Karla Březiny, bylo obžalováno za manipulace se sportovními dotacemi. TI je iniciátorem celé kauzy

Publikováno: 20.07.2022

Za nezákonné manipulace se sportovními dotacemi na Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) bylo obžalováno devět lidí. Informaci přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy. Kromě bývalého ministra Zemanovy vlády Karla Březiny (ČSSD) nebo expředsedy magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonína Lébla půjdou před soud také současní pražští zastupitelé Jan Wolf (KDU–ČSL), Miloš Růžička (STAN) či Stanislav Nekolný (ANO) nebo někdejší vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.

Více informací

Blog Davida Kotory: Protykané sportovní prostředí, kde bossové ne(znají) Míru

Publikováno: 16.12.2021

V listopadu letošního roku padly na Městském soudě v Praze první nepravomocné tresty a osvobozující rozsudky související s manipulací sportovních dotací. Šest let odnětí svobody, pětimilionový peněžitý trest a pět let zákazu činnosti ve statutárních orgánech korporací si odnesl Miroslav Pelta, někdejší šéf Fotbalové asociace České republiky (FAČR), autor mnoha nehynoucích výroků, mezi než namátkou patří: „Český profesionální fotbal je na vysoké sportovní úrovni z hlediska etiky i toho korupčního prostředí.“ – známý také pod přezdívkou „Velký čáp“.

Více informací

Pelta odsouzen k šesti letům vězení a peněžitému trestu 5 milionů korun

Publikováno: 26.11.2021

Městský soud v Praze dnes nepravomocně rozhodl o obviněných v kauze týkající se manipulace sportovních dotací. Miroslav Pelta, někdejší předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), byl shledán vinným a odsouzen k 6 letům vězení a k peněžitému trestu 5 milionů korun. Dále má na 5 let zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací.

Více informací

Stošestka: Pelta a Berbr nejsou jediní, kdo stojí za korupcí ve sportu

Publikováno: 24.06.2021

V nové epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), jsme otevřeli téma korupce ve sportu. Moderátorka Martina Foldynová v necelé hodině vyzpovídala právničku a expertku na oblast compliance Apolenu Ondráčkovou a Luďka Mádla, šéfreportéra Seznam Zprávy o tom, proč se v souvislosti s korupcí ve sportu mluví nejvíce o fotbale a nezapomněli probrat ani notoricky známé kauzy spojené s Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem. Poslechněte si celý díl na své oblíbené podcastové platformě.

Více informací

FAČR bude volit nové vedení. Představujeme oblasti, které nesmí být opomenuty, aby v Česku bylo transparentní fotbalové prostředí

Publikováno: 27.05.2021

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude 3. června 2021 hlasovat na valné hromadě o novém vedení. Jedná se o přelomové volby, které mohou nastartovat tolik potřebnou změnu v rámci fotbalového prostředí v Česku, jež je zatíženo celou řadou korupčních kauz souvisejících nejen s uplácením rozhodčích, ale především s netransparentním přerozdělováním sportovních dotací.

Více informací

TI vydává analýzu o privatizaci veřejného zájmu ve sportu

Publikováno: 10.02.2021

Jak funguje sport v regionech? Dochází k naplňování priorit a cílů uvedených v Koncepci podpory sportu 2016-2025 v regionech, tedy na úrovni krajů a obcí? Tyto a další otázky bylo cílem zodpovědět v naší společné publikaci, kterou v rámci projektu City Capture 2.0 vydává Transparency International (TI) ve spolupráci s Fórem 50 %. V analýze jsme se soustředili na plány podpory sportu a dotační programy všech krajů a 22 vybraných měst.

Více informací

Český fotbal má obrovskou příležitost, která se dalších deset let nemusí opakovat. Jak ji využít a co by mělo následovat?

Publikováno: 02.12.2020

V polovině října zatkla Policie ČR místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který de facto ovládal největší tuzemský sport – fotbal. V čele FAČRu se ale zatýkalo i v minulosti: před třemi lety „padl“ jeho šéf Miroslav Pelta. Nejen Fotbalová asociace, ale i celý fotbal byl v minulosti protkán korupcí. Teď však dostává fotbal další příležitost to změnit. O tom, co se teď děje, a také co by mělo následovat, jsme debatovali s osobnostmi z prostředí českého fotbalu.

Více informací

Pelta odzbrojoval kouzlem vtipného primitiva, vinen je i stát, říká Ondráčka

Publikováno: 26.08.2020

„Hlavním obviněným v kauze Pelta a spol. by vlastně měl být neschopný stát, který dlouhodobě nedokázal vytvořit pravidla pro financování českého sportu,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International.

Více informací

Korupce ze sportu nezmizela, varuje právnička Transparency. Hniličku to může semlít

Publikováno: 03.12.2019

Dva roky po slavné korupční aféře na ministerstvu školství se sportovní agenda stěhuje pod křídla Národní sportovní agentury vedené Milanem Hniličkou. Bývalý hokejový brankář to ale v předsednické funkci nebude mít snadné, říká právnička Transparency International Sylvie Kloboučková. Sportovní šíbři jsou podle ní silní a dokážou semlít i silné osobnosti.

Více informací

Po trestním oznámení Transparency na nesrovnalosti v přerozdělování sportovních dotací na pražském magistrátu nyní policie obvinila devět lidí

Publikováno: 11.11.2019

Média dnes přinesla informaci, že policie koncem minulého týdne obvinila devět lidí z Magistrátu hlavního města Prahy (MHP). Trestní stíhání se týká rozdělování dotací v rámci MHP plynoucích do sportu. Iniciátorem vyšetřování byla Transparency International (TI).

Více informací

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi