Český fotbal má obrovskou příležitost, která se dalších deset let nemusí opakovat. Jak ji využít a co by mělo následovat?

Publikováno: 2. 12. 2020

Online debata „Český fotbal v korupčním offsidu: jak postavit na nohy největší tuzemský sport?“ | zdroj: TI

V polovině října zatkla Policie ČR místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který de facto ovládal největší tuzemský sport – fotbal. V čele FAČRu se ale zatýkalo i v minulosti: před třemi lety „padl“ jeho šéf Miroslav Pelta. Nejen Fotbalová asociace, ale i celý fotbal byl v minulosti protkán korupcí. Teď však dostává fotbal další příležitost to změnit. O tom, co se teď děje, a také co by mělo následovat, jsme debatovali s osobnostmi z prostředí českého fotbalu.

Ve čtvrtek 19. listopadu 2020 proběhla veřejná online debata Transparency International ČR (TI) pod názvem “Český fotbal v korupčním offsidu: jak postavit na nohy největší tuzemský sport?”

Tématem byl současný stav tohoto sportu, ale i nové příležitosti, které v tuto chvíli přicházejí a co pro fotbal znamenají. Debatou provázel nyní už bývalý ředitel TI David Ondráčka.

Korupce ve sportu doteď jen tak nezmizela ani v budoucnu sama od sebe nezmizí. Fotbal má ale v tuhle chvíli velkou příležitost. Zadržení Romana Berbra, který v návaznosti na to odstoupil z postu místopředsedy FAČRu, otevírá dveře systémovějším změnám.

Celkem bylo kvůli korupci ve fotbale zadrženo za poslední tři roky 20 lidí. Pozitivní příklad neudává ani mezinárodní fotbalové asociace FIFA, která je zatížena mnohými korupčními skandály. Reformě FIFA se věnuje berlínský sekretariát TI.

Do panelu přišlo debatovat šest osobností. Z prostředí fotbalu se účastnili Ondřej Lípa z Fotbalové evoluce a Martin Mulač z projektu Nový fotbal-Nové tváře. Expertní pohled do debaty přinesli Apolena Ondráčková, právnička a expertka na compliance programy. Dále Liběna Šrámková, expertka na sportovní právo z GPS Legal, a Luděk Mádl, sportovní novinář a šéfreportér z redakce Seznam Zpráv. Zástupci FAČR a Národní sportovní agentury pozvání na debatu odmítli, resp. na ni vůbec nezareagovali.

A co bude dál?

Všichni panelisté se hned ze začátku debaty shodli, že dosavadní fungování českého fotbalu se dá jen stěží hodnotit kladně. Korupce byla a je ve fotbalu všudypřítomná od těch nejnižších příček až po ty nejvyšší ve vedení Fotbalové asociace.

Podle Luďka Mádla je hlavní, aby každý začal u sebe, aby si rozmyslel, zda obálku za rozhodčím ponese a rozhodčí, zda ji přijme. Do této chvíle byl, podle sportovního novináře, tento způsob chování ve fotbale nejen tolerován, ale i podporován z vyšších vrstev asociace, a to se teď může změnit.

Apolena Ondráčková dodala, že podle ní chybí FAČRu pud sebezáchovy, a to hlavně proto, že nikdy nebyla pod pohrůžkou, že by mohla být sankcionována, doteď nepodléhala žádnému vyššímu orgánu. Pomohl by tak externí nátlak, jinak podle ní ke změně nedojde.

Oproti tomu Martin Mulač, jak už vychází z názvu platformy, kterou zastupuje, je pro absolutní výměnu úplně všech, kteří se na vedení, a to v jakémkoli stupni asociace, kdy podíleli.

Podle Ondřeje Lípy je klíčové, aby co nejvíce okresů, což je nejnižší správní jednotka v rámci celé asociace, bylo tzv. „svobodných“ a jednalo samo za sebe, ne pod dohledem někoho shora, jak tomu bylo do teď. Od nich se pak bude tímto způsobem odvíjet i volba na kraji a dále. Postupná obměna je podle něj základem, nelze dělat vše najednou.

Liběna Šrámková naopak upozornila na to, že obměna na okresech a krajích nestačí. Podle ní je nutné, aby došla až na samotný vrchol pyramidy, aby se v budoucnu už podobné situace, jako opakované skandály, neopakovaly. Souhlasí ale s tím, že by změna měla být iniciovaná odspodu.

Čeká český fotbal změna k lepšímu?

Výstupem z debaty byla shoda všech přítomných, že se nejen FAČR, ale i celý fotbal právě teď nachází v situaci, kterou musí jednoznačně využít, aby se očistil od dekád korupce a nepravostí. Je na místě tedy přihlížet blízkému vývoji, který dá směr dekádám dalším.

Korupci ve sportu se TI věnuje dlouhodobě. Příkladem může být kampaň Korupční víceboj za čistší a transparentnější sportovní prostředí v roce 2017. Je to ale i jedno z témat, kterým se chce česká pobočka globální protikorupční sítě věnovat ve dvouletém období 2020/2021. Obnově nejen FAČRu, ale i celému fotbalu budeme aktivně nadále přihlížet.

Celý záznam z debaty si můžete pustit na našem Facebooku nebo YouTube.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi