Kdo všechno zasedne na trestnou lavici?

Publikováno: 3. 5. 2017

Ilustrační fotografie | zdroj: TI

Policie České republiky spustila 3. května koordinovaný zátah v sídle FAČR. Současně s tím bylo zadrženo několik vysokých funkcionářů ze sportovního odvětví, pražského magistrátu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dle vyjádření pražské státní zástupkyně Lenky Bradáčové policie obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotačními programy MŠMT v oblasti státní podpory sportu.

Dle iRozhlasu byli zadrženi mimo jiné Miroslav Pelta, Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu Soňa Fáberová. Seznam Zprávy v průběhu dne také přinesly informaci o zadržení advokáta Miroslava Jansty, šéfa České unie sportu (ČUS) a České basketbalové federace.

 

TRANSPARENTNÍ FINANCOVÁNÍ SPORTU

Ačkoli ještě nejsou známy podrobnosti, zásah potvrzuje závěry naší analýzy z loňského prosince. Ta se opírala o dotazníkový průzkum v rámci všech krajů a 13 statutárních měst, který byl zaměřen na vzájemnou provázanost poskytování dotací do sportu, koncepčnost a transparentnost vynakládaných prostředků.

Naše zjištění? Je zapotřebí nastavit kvalitní kontrolní mechanismy a koncepční ukotvení rozdělování dotačních prostředků do sportu, které v současnosti viditelně chybí. Současný systém vytváří ideální prostředí pro zneužívání dotační podpory.

„Transparency International vítá dnešní policejní zásah, který snad dostatečně rozhýbá stojaté vody českého sportovního prostředí. Je nutné do financování sportu a státní dotační politiky vznést větší transparentnost a férovost. Je to odpovědnost střechových sportovních organizací, svazů, klubů, státu i samospráv, ale také individuálních sportovců, aby sport byl fair-play,“ říká k dnešnímu zásahu David Ondráčka, ředitel TI. „Počkejme na podrobnosti týkající se nynějších obvinění, spekulace nyní nejsou na místě.,“ dodává šéf protikorupční organizace.

V angličtině existuje výraz, který příznačně vystihuje dnešní policejní zásah: „turn over the table“, kdy je pro změnu systému použit radikální krok, který převrátí zažitý systém. Impulsem k tomu může být právě tento policejní zásah, po kterém nutně vyvstanou otázky ohledně aktuálního nastavení financování sportu a nezbytných kroků pro jeho nápravu.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi