Nabité sportovní léto ve stínu korupčních skandálů

Publikováno: 13. 6. 2018

Korupční víceboj | zdroj: TI

Jak už to tak ale bývá, nic není růžové. Stín korupce stále provází všechny velké mezinárodní sportovní akce a mezinárodní sportovní svazy. A to kazí fanouškům i účastníkům radost ze sportu.

Letošním hostitelem světového poháru ve fotbalu je Rusko. Stavební boom navázaný na přípravu akce vyvolává pochyby kvůli mnohým podezřením z korupce a špatného zacházení s pracovníky. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch minulou středu vyzvala německou vládu, aby tlačila na to, aby FIFA skutečně prosazovala svou novou doktrínu dodržování lidských práv.

 

Sportovní kauzy, od Česka přes Ghanu ke kriketu

Tento týden zveřejnil ghanský novinář Anas Aremeyaw Anas zprávu z vyšetřování, které dělal v utajení pro BBC. V reportáži ukazuje představitele afrického fotbalu a rozhodčí při přebírání úplatků. Díky této reportáži rezignoval jeden z vysoce postavených rozhodčí ve FIFA, který měl jet na světový šampionát, a byla rozpuštěna Ghanská národní fotbalová asociace.

Minulý měsíc vydala podobnou investigativní reportáž Al Jazeera, tentokrát ne z prostředí fotbalu, ale rozsáhlé mapování ovlivňování zápasů v kriketu, na kterém se podílí mimo jiné i zkorumpovaní hráči. ICC, kriketový ekvivalent FIFA, reagoval na tato zjištění otevřením vlastního šetření. Bohužel až moc často taková reakce nepřichází.

 

Doporučení pro světový sport

V Transparency International oblast sportu analyzujeme už roky, mj. jsme vydali Global Corruption Report on Sport, připravili jsme průzkum mezi fanoušky FIFA, nebo se zasazujeme za transparentní sport v České republice v rámci naší národní kampaně korupcniviceboj.transparency.cz. Všechna naše dosavadní zjištění ukazují stále stejným směrem: mezinárodní i národní sportovní asociace si budou muset zajistit potřebný dohled a zprůhlednit své fungování.

Jenom pak se můžeme toto léto těšit z fair play.

Přeloženo z transparency.org

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi