Pelta odsouzen k šesti letům vězení a peněžitému trestu 5 milionů korun

Publikováno: 26. 11. 2021

Miroslav Pelta | zdroj: ČTK a foto: Ondřej Deml

Městský soud v Praze dnes nepravomocně rozhodl o obviněných v kauze týkající se manipulace sportovních dotací. Miroslav Pelta, někdejší předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), byl shledán vinným a odsouzen k 6 letům vězení a k peněžitému trestu 5 milionů korun. Dále má na 5 let zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací.

Simona Kratochvílová, někdejší náměstkyně na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), byla také shledána vinnou a soud ji poslal na 6,5 roku do vězení a udělil ji peněžitý trest ve výši 2 miliony korun. I pro ni platí zákaz výkonu funkcí, tentokrát ve veřejné správě.

„U Miroslava Pelty a ex-náměstkyně Simony Kratochvílové snad nemohlo rozhodnutí soudu dopadnout jinak. Důkazy byly těžko zpochybnitelné,” vítá rozsudek šéf naší protikorupční organizace Petr Leyer.

„Důležité jsou i peněžité tresty, které zde nejsou úplně nízké, ale vzhledem k závažnosti jednání a celkovému objemu ovlivněných dotací bych si je uměl představit i vyšší,” dodává.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

JANSTA A SPOL. OSVOBOZENI

Soud dále rozhodoval o dalších obviněných fyzických, ale i právnických osobách a posuzoval tenkou hranici mezi lobbingem a nelegálními praktikami. Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář ČUS Jan Boháč, exředitel odboru sportu na MŠMT Zdeněk Bříza a dále samotné subjekty ČUS a FAČR byli osvobozeni.

„Ačkoliv Miroslav Jansta a spol. nebyli odsouzeni, je třeba do budoucna řešit, zda takové praktiky mají být společenský přijatelné. Jansta nebyl žádný čistý hráč. Jen v protykaném sportovním prostředí uměl a stále umí našlapovat sofistikovaněji než ‚Velký čáp‘ Pelta. Stejně jako dříve v případě MŠMT teď Jansta hraje svou hru s Národní sportovní agenturou (NSA),“ objasňuje Petr Leyer.

Dnešní rozhodnutí soudu je varovným signálem všem sportovním bafuňářům, že nefér hra nebude tolerována. Sport v Česku má celou řadu problémů souvisejících nejen s korupčními kauzami, ale i se samotným financováním a nastavením transparentních mechanismů kontroly. Je třeba zajistit, aby miliardy korun, které do sportu tečou z veřejných rozpočtů, nemizely ve špinavých rukou.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi