Po trestním oznámení Transparency na nesrovnalosti v přerozdělování sportovních dotací na pražském magistrátu nyní policie obvinila devět lidí

Publikováno: 11. 11. 2019

Magistrát hlavního města Prahy | zdroj: TI

Média dnes přinesla informaci, že policie koncem minulého týdne obvinila devět lidí z Magistrátu hlavního města Prahy (MHP). Trestní stíhání se týká rozdělování dotací v rámci MHP plynoucích do sportu. Iniciátorem vyšetřování byla Transparency International (TI).

Mezi obviněnými politiky mají být např. Karel Březina (ČSSD), František Švarc (ODS), Miloš Růžička (STAN), nebo Jan Wolf (KDU-ČSL) či Stanislav Nekolný (ANO). Kauzu nyní dozoruje pražské městské státní zastupitelství.

TI na možné manipulace s přidělováním sportovních dotací v Praze upozornila již v květnu 2017. Policie následně loni v červnu zasahovala na magistrátu a v listopadu tohoto roku se rozhodla obvinit devět osob.

„Naše právní poradna a centrum na podporu whistleblowerů obdrželo informace, které zcela jasně nasvědčovaly tomu, že docházelo k manipulacím se sportovními dotacemi,“ vysvětluje Petr Leyer právník TI.

„Z dostupných dokumentů a nahrávek bylo patrné, že některé projekty byly před hodnocením komisí politiky označené jako ty, které mají dostat více bodů a mají tedy být schválené. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na orgány činné v trestním řízení. Vyšetřování logicky zabralo nějakou dobu, ale dnešní obvinění jsou výsledkem tohoto podání,“ dodává.

Korupční víceboj na pražském magistrátu i jinde

TI se dlouhodobě věnuje problematice financování sportu a přidělování sportovních dotací klubům a svazům. V této oblasti se ročně z veřejných rozpočtů přerozdělí miliardy korun, ovšem opatření pro zvýšení transparentnosti a posílení férových rozhodovacích procesů stále zaostávají.

V roce 2019 vznikla Národní sportovní agentura, ale její další kroky a směřování nejsou nyní jasné např. vzhledem k omezení zákulisního vlivu sportovních „bafuňářů“. Navíc se stále čeká také na komplexní a funkční rejstřík sportovců a sportovišť.

Po aféře Miroslava Pelty a MŠMT, kauzách uvnitř FAČR se trestně otvírají další kauzy, které jen ukazují na systémovost problému financování sportu. Politický a zákulisní vliv několika postav je zcela zřejmý,“ objasňuje Petr Leyer.

TI upozorňuje na korupci ve sportu nejen v rámci jednotlivých kauz, ale také prostřednictvím kampaně Korupční víceboj a snaží se lobbovat za systémová opatření k narovnání podmínek v této oblasti.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi