Veřejná debata „Nejsou míče jako míče aneb o korupci ve fotbalových asociacích“

Publikováno: 13. 6. 2017

Debaty se zúčastnili desítky fotbalových fanoušků i následující panelisté: 

  • Jindřich Šídlo, šéfreportér Seznam Zprávy
  • Petr Nosálek, novinář a překladatel
  • Luděk Mádl, šéfreportér Aktuálně.cz
  • Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR
  • Stanislav Hrabě, reportér iSport.cz
  • David Ondráčka, ředitel TI
  • Jakub Vaníček, sportovní analytik TI

Úvodního slova se ujal ředitel TI David Ondráčka, který představil plány nevládní organizace v otázkách korupce ve sportu, především plánovanou kampaň “Korupční víceboj”. Ta má nejen upozornit na nejčastější korupční nekalosti ve sportu, ale nabídnout i konkrétní možnosti řešení nebo ukázky dobré praxe. “Nakonec i my chceme, aby sport přinášel radost, byl fair play a nebyl vnímán jako něco nekalého.” dodal Ondráčka na závěr.

FIFA v době Havellange a Blattera

Následnou debatu moderoval Jindřich Šídlo, který sám připomněl svou účast na předchozích debatách TI o fotbale a sportu. Úvod diskuze patřil historii největších korupčních kauz ve vedení FIFA, tedy především zatčení čelních představitelů asociace v Curychu v roce 2015. Zaznívala především jména jako Havellange, Blatter a další. Petr Nosálek shrnul původ nekalostí ve FIFA tak, jak je popsal skotský novinář Andrew Jennings:

  1. Sport generuje ohromné vášně
  2. Ohromné vášně generují obrovské peníze
  3. Toky peněz, o kterých se rozhoduje, podléhají velmi malé kontrole (a lidé, kteří o nich rozhodují, stejně tak)
  4. Tuto situaci logicky využívá organizovaný zločin
  5. Ten si fotbal privatizuje – především pořádáním MS a zakládáním organizací jako ISL přeprodávající vysílací práva k zápasům

Náš analytik Jakub Vaníček dále rozebral nedostatky v opatřeních FIFA. „Tyto praktiky jsou celkem propracované a FIFA na ně vůbec nemyslí. Když se podíváte do pravidel pro kandidaturu na pořádání MS, tak tam jsou takové díry, že lidé, kteří tyto nekalosti páchají, vlastně neporušují vůbec žádná pravidla,“ komentoval situaci a dodal jako příklad této praxe to, že dodnes není zakázáno pro kandidáty na pořádání MS sponzorovat kongresy regionálních organizací. 

Jakub Vaníček se věnoval především problematice pořadatelství MS, a to především MS v Kataru | zdroj: TI

Tuzemské kauzy a současná situace

V druhém poločasu debaty hosté od problémů světového fotbalu plynule přešli do tuzemských vod. Řeč byla jak o starších kauzách odposlechů “Ivánku kamaráde” nebo “Křetínského kabely”, tak následně logicky i o poslední dotační kauze, v níž je vedle dnes již bývalé náměstkyně pro sport (MŠMT) Simony Kratochvílové obviněn i Miroslav Pelta a jakožto právnická osoba i samotný FAČR. Ke slovu se tak dostal především generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který nás překvapil především tím, že tuto kauzu dle svých slov nevnímá jako korupční problém FAČR, ale selhání Ministerstva školství. „Je to především problém ministerstva, které nemá skoro žádný systém v rozdělování dotací. Všude jinde by vůbec nebyly takové zásahy zvenčí možné,“ uvedl k tomu Řepka. Přiznáváme, čekali jsme větší míru sebereflexe. Na druhou stranu, obhajoba je věc jedna, konkrétní opatření druhá. Na výkonný výbor už teď připravujeme transparentní opatření týkající se především právě dotací. Chceme být maximálně transparentní,“ dodal generální sekretář k dalšímu postupu vedení asociace. Nechme se překvapit.

Na tribuně stadionu usedlo přes šest desítek návštěvníků z řad fotbalových fanoušků i novinářů | zdroj: TI

Ohledně vedení FAČR se řeč stočila i k nedávným neúspěšným volbám předsedy asociace. Rudolf Řepka zde poprvé sdělil informaci o tom, že do ČR míří kvůli neúspěšné volbě předsedy pracovní skupiny FIFA a UEFA (k tomu se po debatě doptal iRozhlas). Došlo i na návrhy konkrétních osob, které by mohli český fotbal vést a reprezentovat v zahraničí. Stanislav Hrabě jmenoval např. Pavla Nedvěda. „Z mého pohledu, předseda fotbalového svazu by měl být fotbalista, ne právník, ne ekonom, ale fotbalista. To odborné zázemí mu už pak poskytnou spolupracovníci,“ vysvětloval Hrabě dále svůj návrh. 

Kdyby tisíc Horníků…

Na závěr debaty pokládali dotazy i návštěvníci z tribuny. A co fanoušci, proč ti nepromlouvají hlasitěji? Proč třeba nebojkotují zápasy? Tak zněla jedna z otázek.

„Fotbaloví fanoušci jsou bohužel minimálně organizovaní. V současnosti jsou rozdrobení i v rámci jednotlivých klubů. Ze širšího pohledu fotbal hřeší na to, jak fascinujícím fenoménem je. Fotbal je zkrátka takový, že i kdyby bylo tisíc Horníků, hráči by si fotbalové zápasy nenechali ujít,“ komentoval tento problém Luděk Mádl.

Poslední půlhodina s krátkým nastavením byla věnována dotazům návštěvníků a fanoušků fotbalu. O otázky z jejich řad nebyla nouze | zdroj: TI

 

Pokud chcete podpořit naši činnost, věnujte nám minutu času a pár kliknutí na online darovací bráně TI. Děkujeme!

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi