Proč bylo mistrovství v Kataru „cinklé“ a jak se přerozdělují dotace na sport v ČR?

Publikováno: 21. 12. 2022

Vojtěch Ondráček, sociolog sportu, a Luděk Mádl, sportovní novinář | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Vydáváme poslední díl druhé podcastové série Stošestka naší protikorupční nevládní organizace Transparency International v tomto roce. A nemohli jsme se tentokrát nevěnovat fotbalu. Minulý týden v době natáčení dílu vrcholilo 22. mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Jak se ale stalo, že se konalo právě tam? A proč je pro sportovní prostředí „normální”, že se zakázky ovlivňují? Více ve dvanáctém díle Stošestky.

Fotbal je spolu s hokejem národním sportem i u nás. A korupční kauzy s ním spojené jsme v Česku mohli v minulosti vidět celou řadu. Jednu takovou dokonce otevřela v roce 2017 Transparency International. Do studia tak přijali pozvání Luděk Mádl, novinář odkrývající sportovní, a zejména to fotbalové zákulisí a spolu s ním Vojtěch Ondráček, novinář a sociolog sportu. 

V České republice je na poli sportu nejdůležitější institucí Národní sportovní agentura (NSA), které se právě změnilo vedení. Filipa Neussera na postu předsedy nahradil Ondřej Šebek (ODS), a jde o výměnu vcelku politickou. NSA totiž rozděluje miliardové dotace na sport po celé ČR. Jak to s ní v současnosti vypadá? Více už ve Stošestce. 

 

A nezapomněli jsme ani na právě ukončené mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Proběhlo přiřazení legitimním způsobem? Co se v roce 2010 stalo, když se pro konání události vybral právě Katar? A jak funguje korupce ve FIFA? Poslechněte si dvanáctý díl Stošestky. Děkujeme, že jste nás poslouchali v roce 2022 a těšíme se na vás i příští rok. 

Podcast moderuje Martina Foldynová.    

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu. 

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání IIDěkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi