Stošestka: Pelta a Berbr nejsou jediní, kdo stojí za korupcí ve sportu

Publikováno: 24. 6. 2021

Apolena Ondráčková a Luděk Mádl | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

V nové epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), jsme otevřeli téma korupce ve sportu. Moderátorka Martina Foldynová v necelé hodině vyzpovídala právničku a expertku na oblast compliance Apolenu Ondráčkovou a Luďka Mádla, šéfreportéra Seznam Zprávy o tom, proč se v souvislosti s korupcí ve sportu mluví nejvíce o fotbale a nezapomněli probrat ani notoricky známé kauzy spojené s Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem. Poslechněte si celý díl na své oblíbené podcastové platformě.

Nejen o volbě nového vedení FAČR mluvili hosté v aktuální Stošestce. Tématem např. bylo nehospodárné nakládání s miliardovými veřejnými prostředky plynoucích do sportu a spojené s korupcí.

Luděk Mádl shrnul situaci takto: “Co se týče korupce a sportu, tak největší předpoklad je tam, kde se vyskytují peníze. Nechci zpochybňovat judo nebo stolní tenis, ale přeci jen se tam asi netočí tolik peněz jako ve fotbale.”

Apolena Ondráčková to vidí velmi podobně: “Považovat sport za synonymum korupce je silné tvrzení, nicméně nemůžeme předstírat, že ve sportu nejsou problémy.”

Hlavním tématem dílu byly samozřejmě korupční kauzy spojené se sportem. Ty největší a nejznámější související mimo jiné s Miroslavem Peltou, Simonou Kratochvílovou či Miroslavem Janstou, nebo případ Romana Berbra a ovlivňování zápasů. Obě kauzy jsme probrali s našimi hosty dopodrobna.

Nezapomněli jsme zmínit, jak takovým věcem ve sportu předcházet a jak tomu mohou napomoci třeba právě rejstříky sportovců. “Sportovci se v rámci svých klubů a svazů musejí angažovat a snažit to posunout. Aby regulace nebyla jen na papíře,” vysvětluje Apolena Ondráčková a Luděk Mádl dodává: “Samozřejmě, že Berbrovi nikdo na compliance linku nevolal, protože mafiánovi si nikdo nebude stěžovat, že je fotbal řízený jako mafie, důležitá je důvěra v lidi, co jsou nahoře, snad to teď bude lepší.”

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek, příští epizoda bude věnována investigativním kauzám, na kterých pracujeme v naší protikorupční organizaci.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi