Univerzální vojáci sportu aneb co prozradily Peltovy SMSky

Publikováno: 3. 10. 2018

Apolena Ondráčková, právnička TI v pořadu Reportéři ČT | zdroj: ČT

Policie stíhá bývalého šéfa Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslava Peltu a předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu pro machinace při rozdělování dotací pro sport. Spolu s nimi je obviněna i někdejší náměstkyně ministryně školství (MŠMT) Simona Kratochvílová a další dva lidé. Dalibor Bártka ve své reportáži pro Reportéry ČT přináší nové informace k této korupční kauze.

Fotbalový boss Miroslav Pelta společně s vysoce postavenou úřední osobou Simonou Kratochvílovou nezákonně ovlivňovali přerozdělování stamiliónových dotací pro sport. Jedná se o podezření na trestný čin zneužití pravomocí úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při veřejné zakázce a veřejné soutěže. Spolu s bývalým ředitelem odboru sportu Ministerstva školství Zdeňkem Břízou nezákonně zařídili, aby FAČR, která sdružuje všechny fotbalové kluby v zemi, získala na svou činnost v roce 2017 bezmála 563 miliónů korun, což bylo o 9,5 miliónů více, než měla nárok.

 

Dotace z EU vs. dotace do sportu

„MŠMT má stanovený rozpočet, a ten nějakým způsobem podle stanovených pravidel rozděluje. Samozřejmě, pokud vy si vydobudete nějakou částku navíc, tím pádem ochuzujete ostatní kluby, nebo například svazy,“ objasňuje v reportáži základní logiku a principy rozdělování dotací Apolena Ondráčková, právnička TI a specialistka na korupci ve sportu.

Právník obviněného Z. Břízy ale tvrdí, že dotování sportu se řídí jinými pravidly než například evropské dotace a tím pádem je tenhle případ jedno velké nedorozumění.

Miroslav Pelta si svým netransparentním chováním a svou korupční činností upevňoval profesní a společenský vliv. Spolu se Simonou Kratochvílovou, se kterou udržoval milostní vztah, se domlouvali, komu dotace poskytnout a komu nikoliv. Dvojice tedy předem vybrala 21 projektů, které byly následně dotovány.

 

Kauza na nejvyšších postech

Tím ale korupční kauza nekončí – podpora jednotlivých projektů údajně zasahuje až do nejvyšších pater politického života, jelikož přední politici měli na prosazení svého projektu eminentní zájem. Policie v této kauze vyslýchala např. exministra zemědělství Mariána Jurečku, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského nebo i expremiéra Bohuslava Sobotku. Exministryně školství Kateřina Valachová byla také vyslýchána, ale manipulace s dotacemi popírá a sama podala demisi. V kauze byl obviněn i lobbista a předseda ČUS Miroslav Jansta, nebo generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

„Primárně to demonstruje, jakým způsobem na MŠMT byly přerozdělovány finance do sportu nesystematicky a bez jasných pravidel. K téhle situaci nemělo v žádném případě dojít,“dodává Apolena Ondráčková.

 

Na celou reportáž se můžete podívat na webu České televize.

Kontakt

Transparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010

Partneři

Saatchi & Saatchi