Publikováno: 22.10.2024
V kauze týkající se manipulací se sportovními dotacemi uznal v pondělí 21. října Městský soud v Praze vinnými tři z celkem devíti obžalovaných. Jedná se o Karla Březinu (dříve ČSSD), bývalého ministra ve vládě Miloše Zemana a někdejšího pražského radního, a dále dvě úřednice Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) z Odboru kultury, sportu a volného času Soňu Fáberovou a Danu Šachovou. Celou kauzu otevřela již v roce 2017 trestním oznámením nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI), a to ve spolupráci s oznamovatelem.
Více informacíPublikováno: 03.10.2024
V jubilejní 50. epizodě podcastu Stošestka jsme se zaměřili na korupci ve sportu a netransparentní financování. Do studia přišli debatovat sportovní novinář Luděk Mádl a Petr Leyer, seniorní právník a člen správní rady Transparency International ČR (TI).
Více informacíPublikováno: 21.12.2022
Vydáváme poslední díl druhé podcastové série Stošestka naší protikorupční nevládní organizace Transparency International v tomto roce. A nemohli jsme se tentokrát nevěnovat fotbalu. Minulý týden v době natáčení dílu vrcholilo 22. mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Jak se ale stalo, že se konalo právě tam? A proč je pro sportovní prostředí „normální”, že se zakázky ovlivňují? Více ve dvanáctém díle Stošestky.
Více informacíPublikováno: 16.11.2022
Ve středu 30. listopadu skončí na pozici předsedy Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser, a to po vzájemné dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS). Jedním z důvodů je chystaná novela zákona týkající se právě NSA. Proč Neusser odchází? Kdo by měl být jeho nástupcem? Jaká je role dohledové agentury a jaký je její rozpočet? A co přinese zmíněna novelizace?
Více informacíPublikováno: 20.07.2022
Za nezákonné manipulace se sportovními dotacemi na Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) bylo obžalováno devět lidí. Informaci přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy. Kromě bývalého ministra Zemanovy vlády Karla Březiny (ČSSD) nebo expředsedy magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonína Lébla půjdou před soud také současní pražští zastupitelé Jan Wolf (KDU–ČSL), Miloš Růžička (STAN) či Stanislav Nekolný (ANO) nebo někdejší vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.
Více informacíPublikováno: 16.12.2021
V listopadu letošního roku padly na Městském soudě v Praze první nepravomocné tresty a osvobozující rozsudky související s manipulací sportovních dotací. Šest let odnětí svobody, pětimilionový peněžitý trest a pět let zákazu činnosti ve statutárních orgánech korporací si odnesl Miroslav Pelta, někdejší šéf Fotbalové asociace České republiky (FAČR), autor mnoha nehynoucích výroků, mezi než namátkou patří: „Český profesionální fotbal je na vysoké sportovní úrovni z hlediska etiky i toho korupčního prostředí.“ – známý také pod přezdívkou „Velký čáp“.
Více informacíPublikováno: 26.11.2021
Městský soud v Praze dnes nepravomocně rozhodl o obviněných v kauze týkající se manipulace sportovních dotací. Miroslav Pelta, někdejší předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR), byl shledán vinným a odsouzen k 6 letům vězení a k peněžitému trestu 5 milionů korun. Dále má na 5 let zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací.
Více informacíPublikováno: 24.06.2021
V nové epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), jsme otevřeli téma korupce ve sportu. Moderátorka Martina Foldynová v necelé hodině vyzpovídala právničku a expertku na oblast compliance Apolenu Ondráčkovou a Luďka Mádla, šéfreportéra Seznam Zprávy o tom, proč se v souvislosti s korupcí ve sportu mluví nejvíce o fotbale a nezapomněli probrat ani notoricky známé kauzy spojené s Miroslavem Peltou a Romanem Berbrem. Poslechněte si celý díl na své oblíbené podcastové platformě.
Více informacíPublikováno: 27.05.2021
Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude 3. června 2021 hlasovat na valné hromadě o novém vedení. Jedná se o přelomové volby, které mohou nastartovat tolik potřebnou změnu v rámci fotbalového prostředí v Česku, jež je zatíženo celou řadou korupčních kauz souvisejících nejen s uplácením rozhodčích, ale především s netransparentním přerozdělováním sportovních dotací.
Více informacíPublikováno: 10.02.2021
Jak funguje sport v regionech? Dochází k naplňování priorit a cílů uvedených v Koncepci podpory sportu 2016-2025 v regionech, tedy na úrovni krajů a obcí? Tyto a další otázky bylo cílem zodpovědět v naší společné publikaci, kterou v rámci projektu City Capture 2.0 vydává Transparency International (TI) ve spolupráci s Fórem 50 %. V analýze jsme se soustředili na plány podpory sportu a dotační programy všech krajů a 22 vybraných měst.
Více informacíTransparency International – Česká republika, o.p.s.
Sokolovská 260/143
180 00 Praha 8
tel.: +420 224 240 895
e-mail: sport@transparency.cz
web: www.transparency.cz
Transparentní dárcovský účet TI: 2100385154/2010